Aktualności - Juwenalia

Podsumowanie trasy Red Bull Tourbus

2011-05-27 18:08:39

Red Bull Tourbus to projekt muzyczny, który ma na celu wypromowanie młodych zespołów rockowych. W ciągu ostatnich trzech lat mobilna scena muzyczna-będąca jednocześnie dachem przerobionego autobusu, przemierzała tysiące kilometrów po Polsce, aby serwować polskie niezależne dźwięki.

Na mobilnej scenie Red Bull Tourbus prezentowane są świeże ekipy polskiej sceny muzycznej. Tytułowe tourne towarzyszy rok rocznie juwenaliom. Przeważnie koncerty odbywają się w tygodniu w sercu kampusu, jeszcze przed dużymi imprezami weekendowymi.

Podczas swoistego tournee mobilna scena odwiedziła w tym roku pięć kampusów: we Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Olsztynie i Krakowie. Na każdym z przystanków zaprezentowały się dwa młode zespoły rockowe oraz gwiazda. W stolicy Dolnego Śląska zagrali Alien Autopsy i Mouga. Gwiazdą wieczoru był Abradab. Zdobywca Fryderyka za najlepszy hip-hopowy album 2010 roku przyciągnął tłumy. Blisko 12 000 studentów śpiewało wraz z nim „Miasto jest nasze” wykrzykując „Wrocław, Wrocław!” A to był dopiero początek.

Zaledwie dwa dni później mobilna scena dotarła do Gdańska, gdzie przed 6 000 trójmiejską publicznością zagrali Noko i The Ploy, a po nich wystąpił projekt Fisz Emade. Po raz pierwszy w historii Red Bull Tourbus, młody zespół Noko bisował na żądanie publiczności! 18 maja gitarowe dźwięki rozbrzmiały w Lublinie. Pogoda budziła obawy przed deszczem, ale koniec końców jedyne, co spotkało publiczność - to grad przebojów w wykonaniu legendy Kaliba 44 - Abradaba oraz opad melodyjnych rockowych utworów w wykonaniu młodych zespołów: Uniqplan i Vermones. Następnego dnia mobilna scena zawitała do Olsztyna. Cztery tysiące uczestników legendarnej Kortowiady bawiło się na zmianę do rockowych utworów Futuristen oraz hiphopowych brzmień Tedego.

Zwieńczeniem muzycznej uczty był występ wrocławskich Neonów, laureatów zeszłorocznej edycji konkursu Red  Bull Tourbus. Ostatni majowy przystanek odbył się 22 maja w Krakowie. Red Bull Tourbus zagrał królom na wawelskim grodzie i przyciągnął 4 000 Krakowian do wakacyjnej zabawy. Nadwiślański bulwar ze spacerowego deptaku zamienił się w kipiącą energią przestrzeń koncertową pod batutą O.S.T.R. oraz młodych zespołów: Dead On Time i God's Gotta Boyfriend.

Krakowski przystanek zakończył majowy tour w ramach trasy Red Bull Tourbus Rytmy Młodych organizowanej z Festiwalem Jarocin. Do dziesięciu młodych kapel, które zaprezentowały się na dachu mobilnej sceny we Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Olsztynie i Krakowie dołączy wkrótce sześć zespołów wybranych przez internautów serwisu cgm.pl, aby wziąć udział w jarocińskim przesłuchaniu w połowie lipca. Jury wskaże sześć wyróżnionych zespołów. To właśnie ta szóstka w dniach 15-16 lipca będzie rywalizowała na dachu Red Bull Tourbus o względy publiczności i uznanie jury. Zwycięzcy wystąpią na głównej scenie ostatniego dnia festiwalu (17 lipca). Laureat nagrody publiczności zostanie uhonorowany "Złotym Kamelonem"!

Przed wybranymi kapelami stoi zatem wielka szansa, gdyż dwie z nich zagrają na głównej scenie Jarocina przed tysiącami fanów muzyki rockowej. W ubiegłym roku laureatem konkursu Młodych Kapel w ramach festiwalu został wrocławski zespół Neony. „Możliwość wystąpienia na scenie Red Bull Tourbus to spora szansa dla zespołów, które na poważnie chcą się zająć tworzeniem muzyki ” skomentował Dawid Zając – lider Neonów.

Fot: Marcin Kin

ip

Słowa kluczowe: Juwenalia 2011, Red Bull Tourbus 2011, koncerty
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Grafika
Juwenalia Politechniki Łódzkiej 2018: program 6-7 czerwca Łódź

Sprawdź, jakie atrakcje zostały zaplanowane na najbliższe dni.

Zobacz, kto zagra podczas UrsynaliÃłw 2018!
Ursynalia 2018 - program Warszawa

Zobacz, kto zagra podczas Ursynaliów 2018!

Lufkapark
Lubelska rozkręca Juwenalia w całej Polsce

Studenci wszystkich uczelni łączcie się w zabawie w Lufkaparku.

Polecamy
Juwenalia 2008 już wkrótce
Juwenalia 2008 już wkrótce

Jak co roku maj należeć będzie przede wszystkim do studentów. Wszystko oczywiście za sprawą Juwenaliów! We wszystkich miastach akademickich brać studencka jak zwykle hucznie będzie obchodzić swoje święto przy dźwiękach muzyki w najlepszym wydaniu.

Dni Kultury Studenckiej w Słupsku!
Dni Kultury Studenckiej w Słupsku! Słupsk

Tegoroczne Juwenalia w Słupsku odbędą się w dniach 16-18 maja 2012.

Ostatnio dodane
Grafika
Juwenalia Politechniki Łódzkiej 2018: program 6-7 czerwca Łódź

Sprawdź, jakie atrakcje zostały zaplanowane na najbliższe dni.

Zobacz, kto zagra podczas UrsynaliÃłw 2018!
Ursynalia 2018 - program Warszawa

Zobacz, kto zagra podczas Ursynaliów 2018!

Kupony i kody rabatowe